2015 metų lietuvių kalbos (gimtosios) dalies žodžiu (viešojo kalbėjimo) PUPP temos ir potemės

17:21

Gal kiek neįprasta tema, bet man labai artima ir patinkanti. Lietuvių kalba rocks! Kalbėjimas irgi! Taigi, savo ruožtu esu pasiruošusi aptarti keletą man įdomių bei patrauklių temų. Tikiuosi tai vienam iš Jūsų padės! Tik turiu pastebėti: nesu baigusi filologijos ir vadovaujuosi tik vidine savo nuojauta, kuri, beje, dažniausiai pasitvirtina.
Keista, kad temos tokios sudėtingos. Antai mano laikais viskas buvo kur kas paprasčiau. Nei turėjom privalomų egzaminų, nei temos buvo tokios, kad iš trisdešimties suprasčiau vos dešimt. Taigi, užjaučiu tave, dešimtoke, bet turi pasiraitoti rankoves ir įrodyti visiems, kad esi puikus(-i) kalbėtojas(-a).
Kaip visada kalbos, kultūros ir literatūros temos. Pradedam!

KALBA

7. Viešojoje kalbos vartosenoje pasitaiko nemažai kirčiavimo klaidų. Aptarkite jūsų pastebėtus netaisyklingo kirčiavimo atvejus ir pasiūlykite, kaip būtų galima pagerinti situaciją.
Vos perskaičiau šią temą, prisiminiau SEL ir jo dainą, kurioje dainuojama "<...> mOmentas vienas vienintelis <...>" Įsijungus žinias, debatų laidas taip pat galima pastebėti daugybę kirčiavimo klaidų. Turbūt geriausia išeitis, kaip pagerinti situaciją - kalbų, tekstų rašymas, kurie būtų kirčiuojami ir taisomi kalbininkų. Artimiausioje aplinkoje, t.y., mokyklose ir universitetuose, reikėtų skirti daugiau dėmesio kirčiavimui: reikėtų taisyti klaidas, rodyti tinkamą pavyzdį (didžioji dalis mokytojų visgi kalba tarmiškai), kartkartėmis perversti pagrindines kirčiavimo taisykles. Galima organizuoti olimpiadas (prisimink filmus apie rašybos konkursus), kuriose būtų orientuojamasi į kirčiavimo problemas.

KULTŪRA

14. Filmuose neretai veikia sakmių ir (ar) pasakų personažams artimi veikėjai. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, aptarkite, kokias vertybes jie įkūnijo liaudies kūryboje ir kokias įkūnija šiandienos filmuose.
Nesigilindama į detales, galiu pasakyti kaip viskas veikia. Kalba turėtų būti padalinta į tris dalis: sakmių ir personažų veikėjai, kaip antai raganos, laumės, anūkėlės, močiutės ir net super herojai (!!!) aptariami sakmėse: vėjas, velnias ir t.t. Reikėtų aptarti, kokias vertybes jie turėjo. Lygiai taip pat ir su filmų herojais, kurie gyvuoja šiandien. Temai atskleisti tikrai reiks paprakaituoti... Palyginimai ir paaiškinimai yra privalomi! Kitaip bus sunku daryti palyginimus. Štai stipraus medkirčio jėga, kuri buvo nukreipta į darbą, keičia geležinis žmogus, kuris savo jėga gelbsti pasaulį.

15. Ar pritartumėte Tarptautinio vaikų ir jaunimo filmų festivalio komisijos nuomonei, kad geras filmas yra tas, kurio pagrindinis veikėjas yra paprastas paauglys ir todėl nesunku suprasti jo problemas. Savo požiūrį argumentuokite kino jaunimui ir paaugliams pavyzdžiais.
Šimtai filmų, kuriuose vaidina jaunimas... Kodėl jie tokie patrauklūs? Nes žiūrėdami tokius filmus, mes geriau įsijaučiame ir suprantame nagrinėjamas problemas. Ir ką, žiūrėdami Krepšininko dienoraštį pastebime, kad narkotikai nėra išeitis. Prevencinis filmas Klasė, Amerikos istorija X - puiki prevencija, po kurios net tyčiotis nebesinori. Taigi, svarbiausia rasti puikius filmus, kad pagrįstum šį teiginį. Siūlau pažiūrėti Cyberbully, Knygų vagilę, Dvylika. Žodžiu, filmų milijonas, visi savaip paveikia ir yra stiprūs įrodymai, kad problemas, kurias matome ekrane, gebame išgyventi ir per tuos išgyvenimus kitaip formuojame savo mintis. Ši tema puikus variantas tiems, kurie ne itin žavisi knygomis, bet labai mėgsta žiūrėti filmus!

19. 2015-aisiais sukanka 25 metai, kai atkurta Lietuvos Nepriklausomybė. Pasvarstykite, kokie renginiai jūsų krašte galėtų skatinti jaunimo patriotizmą.
Mano nuomone, patriotizmą skatina veiklos, kuriose esame aktyvūs dalyviai. Visai smagu būtų atkurti Baltijos kelią savo mieste, turėti gyvosios bibliotekos principu paremtą diskusiją su Nepriklausomybės kovose dalyvavusiais žmonėmis. Svarbiausia, kad tai būtų gyva ir išgyvenama. Nemanau, kad būtų protinga rengti projektus, kurie nebus įgyvendinti arba kuriuose aš ir tu liktume trečiaisiais asmenimis, t.y., tais, kurie tik klauso ir neturi galimybės nieko padaryti. Siūlau prisiminti istorines vietas, kuriose rinkosi kovotojai už laisvę, galbūt ten būtų galima surengti parodomąjį renginį, pikniką ar dar ką nors, pasakojant istorijas apie tai, ką mūsų seneliai išgyveno. Labai graži ir santūri tema! 

20. Pasvarstykite, kokios tematikos dokumentiniai filmai galėtų dominti šiuolaikinį jaunimą ir kodėl. Savo įžvalgas paremkite lietuviškos dokumentikos pavyzdžiais.
Prieš parskrendant į žemę, Nematomas frontas ir t.t. Visi dokumentiniai filmai yra patalpinti ČIA. Mano nuomone, įdomu tai, kas prajuokina arba, atvirkščiai, sujaudina savo siaubu. Dokumentika bus įdomi, jeigu tai bus gyva, nufilmuota pirmuoju asmeniu. Tie pasisėdėjimai tamsoje arba sveikinimų koncertų stiliumi - nors ir informatyvūs, bet nuobodūs! Savo kalboje galite skirti pastraipą ir kontrargumentui, kuris panašiai ir skambėtų. Gebėjimas pastebėti trūkumus - privalumas!

Taigi toks mano pasirinkimas iš pirmųjų dvidešimt temų. Gan skurdu, taip? Nieko negaliu padaryti! Visada renkamės tai, kas labiau patinka, ką geriau suprantame. Mielai priimu kritiką ir pastebėjimus, kurie būtų naudingi ir kitiems dešimtokams. Savo pasisakymų neketinu plėsti ar keisti. O jeigu iškils klausimų, galite man parašyti. Sėkmės!

You Might Also Like

7 komentarai (-ų)

 1. o man irgi visai idomu paskaityt buvo :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Bet kaip sudėtinga... Jau dabar užjaučiu savo brolį :D

   Panaikinti
 2. O atsimenu kaip laukiau savo 12klasės kalbėjimo ;) Ruošiausi, ieškojau, gavau 10 :D Va ir pasigyriau :D Asmeniškai aš rinkčiausi 19. Būtų visai įdomu pakalbėti.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Taip, visai įdomi tema. Aš tik vieno nesuprantu, kodėl taip sunkina temas. Mano dvyliktos klasės tema buvo apie senus dvarus, pastatus. Tikrai įdomu ir naudinga. O čia tokias plėšia temas, kurių sąvokų paprastas dešimtokas ne visada supranta :D

   Panaikinti
  2. na jau tikrai

   Panaikinti
 3. Dėl 14 temos gal yra žinančių kokia pasaka yra apie tą medkirtį?

  AtsakytiPanaikinti